CANLI DESTEK
Özel Bölümlerimiz

Özel Bölümlerimiz

Üniversitemizin gerek ülkemiz gerekse bütün dünya için kritik öneme sahip uzmanlık gerektiren 4 programı aşağıdaki gibidir. 

Bu bölümlerin her biri 10'ar kişlik kontenjana sahip olup, sadece %100 burs ile öğrenci almaktadır.

İstanbul Medipol Üniversitesi, Tıp, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği ve bu üç bölümü biraraya getiren Biyomedikal Mühendislik alanlarını, insanlığın bugün ve gelecekte ihtiyaç duyacağı kritik alanların başında kabul etmektedir. Eğer siz de,

  • İnsanlığa fayda getirecek bir alanda çalışmak
  • İnovatif yeni ürünler geliştirmek
  • Lisans eğitimi sırasında araştırma ile tanışarak genç bir bilim adamı olmak
  • Özel bölümlerimizin ortaklaşa gerçekleştirdiği projelerde çalışarak inter-disipliner laboratuvarlarda deneyim kazanmak
  • Eğitiminizin bir kısmını yurt dışında yaparak, global bir persektif elde etmek
  • Alanında en iyi hocalarla ve en yeni teknolojilerde çalışmak
  • Yurt içi stajlarını prestijli kurumlarda yaparak kariyerini güçlendirmek.
  • Yurt dışında staj yapmak
  • Master ve doktora için yurtdışından özellikle de ABD’den kolay burs elde ederek eğitim hayatınıza devam etmek ya da mezun olduktan sonra Türkiye ve dünyadaki prestijli kurumlarda iş bulabilme potansiyeline sahip olabilmek
  • İyi seviyede yabancı dil bilmek

​istiyorsanız, bu bölümlere başvurabilirsiniz.

Uluslararası Tıp Fakültesi

Medipol Üniversitesi Uluslararası Tıp Fakültesi’nde öğrenci merkezli bir eğitim verilmektedir. Salt bilgi aktarımından öte öğrencilerimizin eleştirel muhakeme yapabilen, bağımsız düşünebilme kapasitesi olan, Temel Tıp ve Klinik Bilimleri alanlarında bilimsel çalışmalar yapabilecek, ülke ve dünya tıbbına önemli katkıda bulunabilecek hekimler olarak yetiştirilmesi hedeflenmektedir.

Öğrencilerimiz, öncelikle iyi derecede bir İngilizce deneyimi kazanmaları amacıyla oluşturulan programla eğitime başlamaktadır. 6-7 yıl sürecek bu eğitimin belki de en önemli özelliği, 1. Sınıftan itibaren öğrenciye, kapasitesi ve eğilimine göre laboratuvar ve klinik ortamında gerçekleştirebilecekleri araştırma seçenekleri verilmekte, bu çalışmaları ulusal ve uluslararası toplantı ve kongrelerde sunabilmeleri ve bilimsel yayın haline getirmelerine olanak sağlanması yanında, öğrencilerimize yaşam boyu kendi kendine öğrenme becerisi kazandırılması için çalışılmaktadır.

Medipol Üniversitesi içinde yer alan Regeneratif ve Restoratif Araştırma Merkezinde (REMER, http://remer.medipol.edu.tr) Temel Bilimlerde ilerlemiş ülkelerde dahi ender görülebilecek modernlikte gelişmiş cihaz sistemleri, deneysel modeller ve araştırma ekipleri mevcuttur. 1 ve 2. Sınıflarda Temel Bilimler anabilim dalları arasındaki yatay entegrasyonun yanında Temel Bilimler disiplinleri ile Klinik bilimler arasındaki dikey entegrasyonun da sağlanmasını amaçlayan bir içerik izlenmektedir. Bu modelde, konuların ilgili bütün bilim dallarının katkısı ile birlikte hazırlanıp sunulması amaçlanmakta ve bütüncül tıp yaklaşımı esas alınmaktadır.

Medipol Üniversitesi Uluslararası Tıp Fakültesinde interaktif bir eğitim tercih edilmekte, öğrencinin eğitime aktif olarak katılımı teşvik edilmektedir. Öğrenci özellikle ilk 3 yıl içinde düzenli ve sık aralıklarla laboratuvarda araştırmaya zaman ayırmakta, yaz ve sömestre arası dönemlerde araştırmalarına devam etmesi için gerekli ortam ve olanaklar sağlanmaktadır. 3. Sınıfla beraber öğrenciyi klinik hekimliğe hazırlama süreci başlamaktadır. Medipol Üniversitesi Bağcılar Mega Hastanesinde hekimler eşliğinde teorik ve pratik dersler gerçekleştirilmektedir. 

Elektrik-Elektronik Mühendisliği

Elektrik-Elektronik mühendisliği teknolojinin merkezinde, geleceği şekillendiren araştırma ve geliştirmelerin yapıldığı bir bilim dalıdır. Otonom araçlardan insansız hava aracı sistemlerine, cep telefonlarından süper bilgisayarlara kadar akla gelebilecek her tür teknolojik ilerlemede elektrik-elektronik mühendisliğinin katkısı vardır.

Eğitim dili İngilizce olan bölümümüzde öğretim kadrosu uluslararası tecrübeye sahip öğretim elemanlarından oluşmaktadır. Eğitim ve araştırma laboratuvarları güncel ve gelişmiş ekipmanlar ve yazılımlarla donanmıştır. Bölümünüzde; haberleşme, makine öğrenmesi, entegre devre tasarımı gibi alanlarda hem ulusal ihtiyacımıza yönelik hem de uluslararası seviyede çalışmalar ön plana çıkmaktadır. Araştırma laboratuvarları arasında ülkemizin ilk 6G haberleşme merkezi, holografik mikroskop laboratuvarı, yapay görme araştırma merkezi, radar ve anten tasarımı laboratuvarları bulunmaktadır. 

Ders programı, temel yetkinlikleri sağlamasının yanı sıra mezunlarımızın iş bulmasını kolaylaştıracak sektörel ihtiyaçlara göre şekillendirilmiştir. Derslerde teorik bilginin pekişmesine imkân sağlayacak laboratuvar ve uygulama çalışmaları ağırlıklı olarak yer almaktadır. Öğrencilerimiz lisans eğitimleri sırasında araştırma projelerine katılarak araştırma yapma deneyimi ve yayın yapabilme imkânı da kazanmaktadırlar.    

Bilgisayar Mühendisliği

İnsanlık çağları keşif ve büyük değişimlerin gerçekleşmesiyle açılıp kapanır. İnsanlığın uzaya çıkmasıyla çağımız her ne kadar uzay çağı diye de anılsa, artık verinin yüzlerce farklı alanda işlenip insanlığa fayda sağlayacak formda sunulması, günümüz çağının veri çağı olarak adlandırılmasına yol aşmıştır. Information Age ya da Bilgi Çağı kavramlarının gerçekleştirilmesinde de verinin işlenmesi büyük bir rol oynamaktadır. 

Üniversitemiz bünyesinde kurulu bulunan ve 2400 çekirdek kapasiteli  süper-bilgisayar sistemimiz, ülkemizin en yüksek kapasiteli bilgisayar kümelerinden biridir. Bu altyapı ile üniversitemiz bünyesinde üretilen DNA sekanslaması verilerinin işlenmesi, hastanelerimizde üretilen sağlık verilerinin işlenmesi, bilgisayar görüntü işleme, makine öğrenmesi, ve yapay zeka gibi çok yüksek bilgisayar kapasitesi gerektiren sistemlerin programlarının çalıştırılması mümkün olmaktadır. Gururla belirtmeliyiz ki, üniversitemizde çağımızın verilerini işlemek için gereken tüm altyapı mevcuttur. 

Bilgisayar mühendisliğinin diğer önemli bir dalı da çip tasarımıdır. Medipol Üniversite’sinin bünyesinde dünyada en çok kullanılan Cadence sisteminin gerekli tüm bileşenleri mevcuttur. Bu altyapı ile bilgisayar işlemci, hafıza ve  haberleşme çiplerinin tasarımı Türkiye’nin önemli kuruluşları için gerçekleştirilmektedir. Yine üniversite bünyesinde bulunan bilgisayar kart tasarımı sistemleri sayesinde, öğrencilerin tasarladıkları bilgisayar donanımlarını gerçekleştirmeleri mümkündür. 

Üniversitemiz bünyesindeki uzman akademisyenlerimiz ile yukarıda bahsedilen çalışma alanlarında en üst düzey eğitimi  sunmaktayız.  Öğrencilerimiz gerek yazılım geliştirme gerekse de donanım geliştirme alanında uzmanlaşabilmektedirler. 

Biyomedikal Mühendisliği

Tıp alanındaki problemlere mühendislik ilkelerini kullanarak çözüm üretmeyi hedefleyen,  yeni teknolojiler üreterek insan sağlığına katkıda bulunan, teknolojinin baş döndüren hızıyla orantılı olarak gelişen disiplinlerarası bir mühendisliktir.  Dolayısıyla Elektrik-elektronik, Bilgisayar, Makina Mühendisliği gibi diğer mühendislik dalları, tıp ve temel bilimler ile yakın işbirliği içerisindedir.

Tedavi ve tanı için kullanılan yirmi binden fazla tıbbı cihaz teknolojisinin iyileştirilmesi, yenilerinin geliştirilmesi, doku mühendisliği ile yapay organ üretilmesi, beyin-makine arayüzleri, biyomekanik, biyomalzeme, büyük verilerin işlenmesi, kişiye özel tedavi sistemlerinin geliştirilmesi gibi alanlarda uzmanlaşabilen öğrencilerimiz, yine bu alanlarda yapılan uluslararası düzeydeki araştırmaların lisans eğitimleri boyunca bir parçası olabilmektedirler.

Deneyimli, yurtdışı ve sektör bağlantılı öğretim üyelerinden ingilizce olarak alacakları eğitim, sektörün önde gelen kuruluşlarında staj olanakları, hastane ve biyoteknoloji firmaları ile etkileşim sonucu güncellenen müfredat ile pekiştirilmektedir.

Ülkemizde 20 yıla yakın bir tarihi olan Biyomedikal Mühendisliği, ülkemizin bu alanda %90'ın üzerinde dışa bağımlı olmasından dolayı Kalkınma Bakanlığı tarafından öncelikli alanlar arasına konulmuştur.  Bölüm hem ülkemizde hem de uluslararası alanda sağlık teknolojilerinin geliştirilmesinde en stratejik alanlardan biri olmaya devam edecektir. 

Üniversitemizin Özel Mühendislik Bölümleri hakkında daha detaylı bilgiye sahip olmak için bizleri 444 85 44 numaralı çağrı merkezimizden arayabilir veya 27 Temmuz-14 Ağustos tarihleri arasında Kavacık Kampüsü'müzdeki Tanıtım Günlerimize gelerek akademik kadro ve üniversite imkanlarını yerinde görüp, öğretip görevlilerimizle tanışıp sorularınızı sorabilirsiniz.

 
Daha fazlası için iletişim bilgilerinizi bırakın, size ulaşalım