CANLI DESTEK
Tıp Fakültesi
 

Tıp Fakültesi, İstanbul Medipol Üniversitesinin araştırmacı eğitim ekolüne bağlı olarak araştırmacı hekim yetiştirmeyi hedeflemektedir. Öğrencilerini bir tıp öğrencisi olmanın ötesinde, bir araştırma sürecini tasarlayıp yürütebilecek kadar deneyim kazandırmaktadır. İngilizceye hakim olarak mezun olan genç hekimler, aynı zamanda tıp eğitimi sırasında başlayabilecekleri Bütünleşik Doktora (MD/ PhD) programımız ile MD kimliklerinin yanında PhD derecesinide elde edebilirler. 

TANITIM VİDEOMUZU İZLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

* AŞAĞIDAKİ TABLODA YER ALAN BİLGİLER, 2017 ÖSYS SONUÇLARINA GÖRE ÜNİVERSİTEMİZE YERLEŞME HAKKINI KAZANAN ÖĞRENCİLERİN PUAN VE BAŞARI SIRASI BİLGİLERİNİ İÇERMEKTEDİR. 2018 ÜNİVERSİTE SINAV SİSTEMİ DEĞİŞMİŞTİR. TERCİH YAPACAK ADAY ÖĞRENCİLERİN DİKKATİNE SUNARIZ.

TÜRKÇE PROGRAM
  • %30 İNGİLİZCE Eğitim Dili
  • 6 YIL Eğitim Süresi
  • 1 Zorunlu Hazırlık Programı
  • MF 3 Puan Türü
  • SAY 2018 YENİ PUAN TÜRÜ
Burs Oranı 2018-2019 EĞİTİM YILI 2017 LYS SONUÇLARINA GÖRE
Kontenjan Ücretler (KDV Dahil) Ücretler ( Tercih İndirimi KDV Dahil) Tavan Puan En Yüksek Başarı Sırası Taban Puan En Düşük Başarı Sırası
%30 İNGİLİZCE PROGRAM Ücretli 3 70.200 TL 35.100 TL 453,047 17.690 453,015 17.710
Tam Burslu 11 - - 536,791 159 495,669 3.884
%50 Burslu 92 35.100 TL - 479,568 7.575 453,161 17.644
%25 Burslu 4 52.650 TL 39.490 TL 452,763 17.813 451,085 18.592
TOPLAM KONTENJAN 110

• Her yıl için öğrenim ücreti Mütevelli Heyeti tarafından yeniden belirlenip, akademik yıl başlamadan ilan edilir. Öğretim ücretinden olası yıllık artışlar, bir önceki yıla göre tüketici fiyatlarındaki artış (TÜFE) ile sınırlı tutulacaktır.

• Ücretlere %8 KDV dahildir.

• Öğretim ücretinin tamamının kayıt sırasında peşin veya kredi kartıyla tek seferde ödenmesi durumunda %5 indirim uygulanacaktır.

• Tercih İndirimi, Kardeş İndirimi, Engelli Öğrenci İndirimi, Milli Sporcu İndirimi, Şehit ve Gazi Çocukları Eğitim İndirimi, Özel Protokol Anlaşmalı Lise İndirimi, Dikey Geçiş Sınavı İndirimi İçin Lütfen Burslar Sayfasını İnceleyiniz.

• Detaylı Bilgi için 444 85 44

Program Bilgileri

Eğitim Kadrosu

* Tıp Fakültesine, SAYISAL puan türünde başarı sırası 50.000 inci sırada olan adayın yerleştirme puanının altında yerleştirme puanına sahip adaylar yerleştirilmeyecektir.

 

01 Yurt Dışında İngilizce Eğitimi

Sayısal Puan Türünde ilk 1.000'e girerek Üniversitemizin Tıp Fakültesi ve Uluslararası Tıp Fakültesi'ni tam burslu olarak kazanan öğrencilerimizin  ABD’deki İngilizce hazırlık eğitimi ve barınma  giderleri Üniversitemiz tarafından karşılanacaktır.

02 Programın Amacı

Öğrencilerimizin eleştirel muhakeme yapabilen, bağımsız düşünebilme kapasitesi olan, temel tıp ve klinik bilimler alanlarında bilimsel çalışmalar yapabilecek hekimler olarak yetiştirilmesi hedeflenmektedir.

03 Bölümde Okutulan Dersler

İstanbul Medipol Üniversitesinde öğrenci merkezli uygulamanın ön plana çıkarıldığı bir eğitim anlayışı hakimdir. Öğrencilerimiz, gelecekte edinecekleri bilimsel yönelimlerinden bağımsız olarak, bilimsel okuryazarlık kazanmaları amacıyla oluşturulan temel çekirdek dersleri almaktadır. 1 ve 2. sınıflarda Temel Tıp Eğitimi; 3., 4. ve 5. sınıflarda Klinik Dersler ve Stajlar; 6. sınıfta intörnlük eğitimi verilmektedir. Fakültemizde entegre modelin ağırlıkta olduğu karma eğitim modeli uygulanmaktadır. Temel bilimler anabilim dalları arasındaki yatay entegrasyonun yanında, temel bilimler ile klinik bilimler arasındaki dikey entegrasyonun da sağlanması ön planda tutulmaktadır. Bu modelde, konuların ilgili bütün bilim dallarının katkısı ile birlikte hazırlanıp sunulması amaçlanmakta ve bütüncül tıp yaklaşımı esas alınmaktadır.

04Akademik Kadro

İstanbul Medipol Üniversitesi Tıp Fakültesi akademik kadrosu alanında başarılı, çoğunluğu uluslararası deneyime sahip öğretim üyelerinden oluşmaktadır. Öğrenci başına düşen öğretim üyesi bakımından dünya ve Türkiye ortalamasının üzerinde akademisyen kadrosu olan fakültemizde, her öğrenciye bir danışman atanmakta ve bu danışmanlar kayıttan mezuniyete kadar tüm eğitimleri süresince öğrencilerimize ihtiyaç duyduğu her türlü desteği sağlamaktadır

05 Staj & İntörnlük

Öğrenciler, Medipol Mega Üniversite Hastanemizde ve üniversitemize bağlı Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezlerimizde klinik stajlarını yapmaktadır. Bunun yanı sıra arzu eden öğrencilerimizin yurt dışında staj yapmaları desteklenmektedir. Tıp eğitiminin son sınıfı olan intörnlükte öğrenciler klinik, laboratuvar ve sahada bir hekim gibi çalışarak mesleki yeterliliğe hazır hale gelmektedir. Mezunların Unvanı ve İş İmkânları Eğitim sürelerini başarıyla tamamlayıp mezun olanlar, tıp doktoru unvanı almaya hak kazanır. Mezuniyet sonrası mecburi hizmet kapsamında Sağlık Bakanlığı tarafından ataması yapılan genç hekimler iş hayatına atılırlar. Bu süreçten sonra arzu edenler uzmanlık eğitimine devam edebilir, araştırmacı olabilir veya tıbbın her alanında çalışabilirler.

06 Eğitim Fırsatları

Medipol öğrencileri bütünleşik doktora programı (M.D./ Ph.D.) ile “tıp doktorluğu” ve “bilim doktorluğu”nu birleştirerek eşsiz bir kariyer fırsatı yakalayabilme imkânına sahiptir. Öngörülen başarı kriterlerini sağlayan öğrencilerimiz Tıp Fakültesinin üçüncü yılından itibaren doktora programına başlayabilirler. Tıp eğitimi ile birlikte yürüttükleri bu eş zamanlı eğitime “Bütünleşik Program (M.D./Ph.D.)” adı verilmektedir. Bütünleşik programda gerekli performansı gösterebilen öğrencilerimiz “Tıp Doktoru (M.D.)” unvanı ile birlikte “Bilim Doktoru (Ph.D.)” unvanını da elde edebileceklerdir. Bilim doktorası anlamına gelen Ph.D. unvanı, “bilim insanı” kimliğini temsil ederken öğrencilere temel tıp bilimlerde öğretim üyesi olabilme imkânının yanı sıra, ulusal ve uluslararası düzeyde araştırmacı bilim insanı olarak kariyer yapabilme fırsatı sunmaktadır.

07 Diplomalar

Tıp Fakültesinin ilk iki yılını başarıyla tamamlayan öğrencilere istekleri doğrultusunda Temel Tıp Bilimleri Ön Lisans Diploması verilmektedir. Bu diploma, Avrupa Yeterlilikler Çerçevesi Yaşam Boyu Öğrenme (EQF-LLL) 5. seviye düzeyindedir. Dönem 1, 2, 3 ve 4’ü başarıyla tamamlayan öğrenciler istekleri doğrultusunda Temel Tıp Bilimleri Lisans Diplomasına sahip olabilmektedir. Bu diploma, Avrupa Yeterlilikler Çerçevesi Yaşam Boyu Öğrenme (EQF-LLL) 6. seviye düzeyindedir. Tıp doktorluğu için öngörülen altı dönemlik eğitim süresini başarıyla tamamlayanlara Tıp Doktorluğu Diploması verilir. Bu diploma, Avrupa Yeterlilikler Çerçevesi Yaşam Boyu Öğrenme (EQF-LLL) 7. seviye düzeyindedir. Mezunların edindikleri tıp diploması yurt dışında da geçerlidir.

08 Laborotuvarlar

Ham iyi birer hekim hem de geleceğin bilim insanları olmayı hedefleyen öğrencilerimiz, son teknolojiyle donanan uygulama ve araştırma laboratuvarlarından yararlanabilmektedir. Öğrencilerin temel tıp bilimleri alanında deneysel araştırmalara yönlendirilerek bilim adamı formasyonu kazanmaları ve elde ettikleri bilgi ve tecrübelerini klinik bilimlere aktarmaları amaçlanmaktadır. Öğrencilerimize her öğrenciye bir mikroskop düşecek şekilde tasarlanmış olan mikroskopi, Fizyoloji eğitim, anatomi diseksiyon ve uygulama gibi laboratuvarlarda ilgili derslerin pratikleri yapılmaktadır.

09 Sağlık Eğitim, Uygulama ve Araştırma Merkezleri

Üniversitemizin iş birliği protokolü imzaladığı Medipol Mega Hastaneler Kompleksi, üniversite hastanesi olarak eğitim ve araştırma altyapısına sahiptir. Sağlık Uygulama Araştırma Merkezi bünyesindeki Esenler Hastanesi, Sefaköy Hastanesi, Fındıkzade Hastanesi ve Vatan Kliniklerinde de eğitim ve sağlık hizmeti verilmektedir. Medipol Üniversitesi Hastanesi Medipol Üniversitesi Hastanesi, JCI (Joint Commission International) adlı uluslararası akreditasyon kuruluşu tarafından Akademik Tıp Merkezi Hastane Standartları kapsamında denetlenip, gerekli koşulları sağlayarak onay alan ve dünyada 32’nci sıraya yerleşen Türkiye’deki ilk hastanedir.

10Rejeneratif ve Restoratif Tıp Araştırmaları Merkezi (REMER)

Kavacık Yerleşkesinde 8 bin m2 kapalı laboratuvar alanı olan “Rejeneratif ve Restoratif Tıp Araştırmaları Merkezi” teknolojik altyapısıyla ülkemizde lider konumunda olup Avrupa’daki benzerlerinin pek çoğundan ileridir. Burada sinir sistemi ve kardiyovasküler sistem başta olmak üzere hasarlanmış ve işlevini yitirmiş doku ve organların yenilenmesi ve normal fonksiyonunu kazanmasına yönelik alanında öncü, nitelikli araştırmalar yapılmaktadır. Öğrencilerimiz merkezde çalışarak teorik bilgilerini pratiğe dönüştürebilmektedir. Rejeneratif ve Restoratif Tıp Araştırmaları Merkezi yurt içinde ve yurt dışından nitelikli araştırmacıları kendine çekmektedir.

11 Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulama ve Araştırma Merkezi

Merkezimizde geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamalarının bilimsel yöntemlerle araştırmalarının yapılması, tıp doktorlarına lisans süresinde kanıta dayalı bilgiler eşliğinde öğretilmesi ve mezuniyet sonrası dönemde uygulamalı bir şekilde eğitilerek yetkilendirilmesi amaçlanmıştır

12 Erasmus Değişim Programı

İstanbul Medipol Üniversitesi, “Erasmus Üniversite Beyannamesi”ne 2012 yılında kabul edilmiştir. Bu akademik yıl itibarıyla 40’a yakın Erasmus üyesi üniversiteyle anlaşması mevcuttur ve halen ikili anlaşma çalışmalarına devam edilmektedir. İtalya, Polonya, Romanya, Slovakya, Çek Cumhuriyeti, İsviçre, Slovenya, Almanya, Portekiz, Danimarka, Macaristan, Letonya, Hollanda, Yunanistan, İspanya, Fransa öğrenci değişimi yapılan ülkelerden bazılarıdır.
 

Daha detaylı bilgi için tıklayın

 
Daha fazlası için iletişim bilgilerinizi bırakın, size ulaşalım