Eczacılık Fakültesi

Alanında uzman ve yeniliğe açık akademik kadrosu ile öne çıkan İstanbul Medipol Üniversitesi Eczacılık Fakültesinin amacı; edindiği bilgi ve beceriyi toplumun sağlığına katkıda bulunacak şekilde üreten, sorgulayıcı, araştırıcı, çözümleyici, mesleğinin onurunu koruyup yücelten, evrensel bilim ve teknolojiyi esas alarak ilacın üretiminden tüketimine kadar geçen her aşamasında etkin görev ve sorumluluk üstlenen eczacılar yetiştirmektir.

Burs Oranı 2017-2018 EĞİTİM YILI 2016 LYS SONUÇLARINA GÖRE
Kontenjan Ücretler (KDV Dahil) Ücretler ( Tercih İndirimi KDV Dahil) Tavan Puan En Yüksek Başarı Sırası Taban Puan En Düşük Başarı Sırası
TÜRKÇE PROGRAM Ücretli _ 55.080 TL Tüm öğrenciler burslu alındığından ücretli kontenjanımız bulunmamaktadır.
Tam Burslu 7 - - 447,806 22,236 440,553 25,695
%50 Burslu 28 27.540 TL - 432,712 29,771 423,862 34,675
%25 Burslu 35 41.310 TL 30.985 TL 422,822 35,252 405,590 45,277
TOPLAM KONTENJAN 70

* Tercih bursu, yerleştirildiği bölüm ve öncesindeki tercihlerini İstanbul Medipol Üniversitesi'nden yapan öğrencilere verilir. Ayrıntılı bilgi için tıklayın

Program Bilgileri

Eğitim Kadrosu

01Bölümde Okutulan Dersler

İlk iki yılda mesleki eğitimin temel altyapısını oluşturan kimyasal, biyolojik ve tıp bilimleri dersleri yer alır.Üçüncü ve dördüncü yıllarda ise laboratuvarda pratik uygulamaların yer aldığı meslek bilimleri ile ilgili eğitim verilir. 
İstanbul Medipol Üniversitesi Eczacılık Fakültesinin farkı beşinci yılda ortaya çıkmaktadır. Beşinci sınıfta Eczane Eczacılığı, Endüstri Eczacılığı ve Araştırma Eczacılığı konularında dersler alanında yetkin kişiler tarafından verilmektedir. Dokuzuncu ve onuncu yarıyıllar boyunca, alan yönlendirme dersleri yanında eczacılıkla ilgili bir konuda bitirme projesi hazırlanır. 
Eczacılık Fakültesinde laboratuvar dersleri, tüm müfredatın yaklaşık üçte birini oluşturmaktadır ve eczacılık öğretiminde önemli bir yere sahiptir. 

02Bölüm Öğretim Elemanlarının Uzmanlık Alanları

Eczacılık Fakültesinde öğrenim gören öğrenciler, eczacılıkla ilgili her alanda hizmet vermek üzere, ilaç etkin maddelerinin hazırlanması, ilaç taşıyıcı sistemlerinin formülasyonu, farmasötik ürünlerin fiziksel, kimyasal, farmakolojik ve toksikolojik analizleri konusunda yetkin, ilacın hastaya ulaştırılmasından vücuttan atılmasına kadar geçen tüm safhalardan sorumlu olabilecek nitelikte bir eczacı olarak mezun olurlar. 
Eğitimlerini tamamlayan ve eczacı unvanını alanların iş hayatına atılmak için herhangi bir sınava girme zorunlulukları yoktur. Eczacılık Fakültesinden mezun olanlar, eczane eczacısı veya hastane eczacısı olarak, sanayide ilaç firmalarında çeşitli departmanlarda ve ecza depolarında eczacı olarak ve üniversitede akademisyen olarak çalışabilecek iş imkânlarına sahiptir.

03Bölümde Okutulan Dersler 

İlk iki yılda mesleki eğitimin temel altyapısını oluşturan temel eczacılık bilimleri dersleri yer alır. Burada temel kimyasal, biyolojik ve tıp bilimleri dersleri bulunur. Üçüncü ve dördüncü yıllarda ise laboratuvarda pratik uygulamaların yer aldığı meslek bilimleri ile ilgili eğitim verilir. Meslek bilimleri eğitimi kapsamında, ilaç etkin maddelerinin doğal kaynaklardan ya da sentetik olarak elde edilmesi ile ilgili dersler ve ilaç şekillerinin (tablet, kapsül, şurup, merhem, ampul vb.) hazırlanmasını konu alan dersler yer alır. İstanbul Medipol Üniversitesi Eczacılık Fakültesinin farkı beşinci yılda ortaya çıkmaktadır. Beşinci sınıfta Eczane Eczacılığı, Endüstri Eczacılığı ve Araştırma Eczacılığı konularında dersler alanında yetkin kişiler tarafından verilmektedir. Dokuzuncu ve onuncu yarıyıllar boyunca, alan yönlendirme dersleri yanında eczacılıkla ilgili bir konuda bitirme projesi hazırlanır. Eczacılık Fakültesinde laboratuvar dersleri, tüm müfredatın yaklaşık üçte birini oluşturmaktadır ve eczacılık öğretiminde önemli bir yere sahiptir. Eczacılık Fakültesi Ocak 2017’de Ulusal Eczacılık Eğitimi Akreditasyon Kurulu (ECZAK)’na akreditasyon için başvuruda bulunmuştur. 

04Diplomalar

İlk iki yılı başarıyla tamamlayanlara istekleri halinde ön lisans diploması verilir. Beş yıllık eğitimi başarıyla tamamlayanlara yüksek lisans dereceli eczacılık diploması verilir.

05Mezunların Unvan ve İş İmkânları

Eczacılık Fakültesinde öğrenim gören öğrenciler, eczacılıkla ilgili her alanda hizmet vermek üzere, ilaç etkin maddelerinin hazırlanması, ilaç taşıyıcı sistemlerinin formülasyonu, farmasötik ürünlerin fiziksel, kimyasal, farmakolojik ve toksikolojik analizleri konusunda yetkin, ilacın hastaya ulaştırılmasından vücuttan atılmasına kadar geçen tüm safhalardan sorumlu olabilecek nitelikte bir eczacı olarak mezun olurlar. Eğitimlerini tamamlayan ve eczacı unvanını alanların iş hayatına atılmak için herhangi bir sınava girme zorunlulukları yoktur. Eczacılık Fakültesinden mezun olanlar, eczane eczacısı veya hastane eczacısı olarak, sanayide ilaç firmalarında çeşitli departmanlarda ve ecza depolarında eczacı olarak ve üniversitede akademisyen olarak çalışabilecek iş imkânlarına sahiptir.

06Eğitim Fırsatları

Üniversitemizin sağladığı bütünleşik doktora programı imkânı, akademide kalmayı düşünen öğrencilerimiz için kariyer yollarında avantaj sağlamaktadır. Gerekli şartları sağlayan başarılı öğrenciler çift anadal ve yan dal programlarına katılma imkanına sahiptir. Üniversitemiz tarafından başarılı öğrenciler senatonun belirlediği teşvik programlarıyla ödüllendirilmektedir.

07Erasmus Öğrenci Değişim Programı

İstanbul Medipol Üniversitesi, “Erasmus Üniversite Beyannamesi”ne 2012 yılında kabul edilmiştir. Bu akademik yıl itibarıyla 40’a yakın Erasmus üyesi üniversiteyle anlaşması mevcuttur ve halen ikili anlaşma çalışmalarına devam edilmektedir. İtalya, Polonya, Romanya, Slovakya, Çek Cumhuriyeti, İsviçre, Slovenya, Almanya, Portekiz, Danimarka, Macaristan, Letonya, Hollanda, Yunanistan, İspanya, Fransa öğrenci değişimi yapılan ülkelerden bazılarıdır.

 
Daha fazlası için telefon numaranızı bırakın sizi arayalım